Dünyanın ilk çok dilli Büyük Veri Terminolojisi’nin (20 cilt) Çin’in Guiyang kentindeki lansman töreni

Dünyanın ilk çok dilli Büyük Veri Terminolojisi (20 cilt) 28 Mayıs’ta Çin’in Guiyang kentinde 2021 Çin Uluslararası Büyük Veri Endüstrisi Fuarı sırasında yayımlandı. Guiyang Halk Hükümeti, Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Terimleri Komitesi ile Çin Bilim-Teknoloji, Basın ve Yayın Anonim Şirketi tarafından ortaklaşa tertiplenen lansmanda, “Büyük Veri Dil Hizmetleri Küresel Paylaşım Platformu”nun hizmete açılış töreni ve Dijital Çin Düşünce Kuruluşu Forumu’nun Denizaşırı Akademik Zirvesi düzenlendi.

Büyük Veri Terminolojisi, Çin’in büyük veri alanındaki gelişimi üzerinde çalışan yeni üst düzey düşünce kuruluşu Büyük Veri Stratejisi Temel Laboratuvarı tarafından hazırlanmıştır. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Üyesi ve Büyük Veri Stratejisi Temel Laboratuvarı Direktörü Profesör Lian Yuming’in baş editörlüğünü yaptığı Büyük Veri Terminolojisi, Bilim Yayınevi tarafından yayımlandı. Büyük Veri Terminolojisi, büyük veri terimlerini sistematik olarak inceleyen dünyanın ilk çok dilli akıllı sözlüğüdür. Aynı zamanda standart büyük veri terminoloji sisteminin diller arası ve sınır ötesi yaygınlaştırılmasını hızlandırma amaçlı, yenilikçi bir uygulamadır. Bu girişim, shudian projesinden sonraki yeni ve büyük bir inovasyon ve Ulusal Büyük Veri (Guizhou) Kapsamlı Pilot Bölgesi’nin teorik inovasyonunda önemli bir kilometre taşıdır.  

Büyük Veri Terminolojisi dört ana özelliğe sahiptir:

Birincisi; büyük veri alanının küresel gelişimi odaklı olup, büyük veri bilgi sistemi kapsamlı bir şekilde taranarak hazırlanmıştır. Büyük veri temeli, büyük veri stratejisi, büyük veri teknolojisi, büyük veri ekonomisi, büyük veri finansı, büyük veri yönetişimi, büyük veri standartları, büyük veri güvenliği ve büyük veri hukuku olmak üzere dokuz kategoride bir terminoloji yapısının ortaya koyulduğu, ansiklopedik olarak sunulan, standartlaştırılmış, uluslararası kurallara uyumlu çok dilli bir akademik dil sistemi teşkil eder.

İkincisi, yetkili inceleme ve onaylama süreçlerinden geçmiştir. Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Terimleri Komitesi uzman grubu, Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Terimleri Komitesi Bilim ve Teknoloji Terimlerinin Onaylanmasına İlişkin İlkeler ve Yöntemler başlıklı yönetmeliğe göre onayladıktan sonra sözlük yayımlanmıştır.

Üçüncüsü; sözlük yenilikçi bir bakış açısıyla Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Portekizce, Rusça, İspanyolca, Kamboçya, İbranice, Endonezyaca, Malayca, Moğolca, Farsça, Sırpça, Tayca, Türkçe ve Urduca olmak üzere 20 dilde Çince ile birlikte çift dilli olarak yayımlanmıştır.

Dördüncüsü; bilgi grafikleri, sesli okuma ve platform bağlantı işlevlerinin entegre edildiği Büyük Veri Terminolojisi, akıllı, platform tabanlı ve sistematik bir okuma deneyimi sunar.

Bu zeminde hareket eden Büyük Veri Stratejisi Temel Laboratuvarı; büyük veri terminolojisi bulutu, İpek Yolu büyük veri terminolojisi, çevrim içi büyük veri terminolojisi, büyük veri terminolojisi Guiyang endeksi ve büyük veri kütüphanesini içeren çok dilli ve akıllı platformlar sistemi niteliğindeki “büyük veri dil hizmetleri küresel paylaşım platformu”nu geliştirdi. Küresel kamu yararına çok dilli büyük veri bilgi hizmetleri sağlayan laboratuvar, uluslararası dijital uygarlığın gelişmesine yeni katkılar yapmak için shudian projesinin sonuçlarının dünya çapında yaygınlaştırılmasını da hızlandırmaktadır.

Büyük Veri Terminolojisi’nin hazırlanması, büyük veri teorileriyle ilgili disiplinlerarası, profesyonel ve açık tip bir araştırma ve yenilik uygulamasıdır. Aynı zamanda Büyük Veri Stratejisi Temel Laboratuvarı’nın, çekirdeğinde shudian projesinin bulunduğu standart sistem inşasının bir ürünüdür. Simgesi blok veri, veri hakları hukuku, devlet blok zincirinden oluşan dijital medeniyet üçlemesi olan teorik bir sistemin temel taşıdır. Merkezinde Çin Veri Vadisi’nin yer aldığı küresel iletişim sisteminin inşası konusunda ileriye dönük ve orijinal bir başarıdır. Sözlük, Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Terimleri Komitesi ile Kuşak ve Yol Uluslararası Bilim Kuruluşları Birliği tarafından ortaklaşa tavsiye edilmiştir.  

Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Terimleri Komitesi’ne göre, Büyük Veri Terminolojisi’nin yayımlanması; Çin’in büyük veri alanında uluslararası söz hakkını ve kural belirleme gücünü büyük ölçüde yükseltecek, Çin’in ve hatta dünyanın büyük veride yüksek kaliteli gelişme kaydetmesine öncülük edecektir. Bu proje büyük veri bilgilerinin uluslararası arenada yayılması, paylaşılması ve bu hususta işbirliğinin hızlandırılması bakımından büyük önem taşır. Kuşak ve Yol Uluslararası Bilim Kuruluşları Birliği, Büyük Veri Terminolojisi’nin, Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkeler ve bölgeler başta olmak üzere tüm dünyanın “dijital Çin”i anlaması için yetkili bir model teşkil ettiği ve insanlığın kader ortaklığı anlayışıyla sıkı ilişkili olduğu görüşünde.