Ukrayna Rusya’nın amiral gemisi Moskva’yı vurdu! Son mesajı deşifre oldu

Ukrayna Rusya’nın amiral gemisi Moskva’yı vurdu! Son mesajı deşifre oldu

Nisan 14, 2022 15:10

LinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

Ukrayna, Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi Moskva’yı vurduğunu açıkladı. Savaşın ilk günlerin Yılan Adası’nı kuşatan gemi ile ilgili Rusya’dan itiraf gibi bir açıklama geldi.

class=”medyanet-inline-adv”>

24 Şubat’ta Rusya Devlet Başkanı Putin’in sabah 06.00’da verdiği emir ile başlayan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta sular durulmuyor.

Savaş ülkenin farklı kentlerinde sürerken denizde de çatışmalar yaşanıyor. Ukrayna, Rus donanmasına ait ‘Moskva’ isimli kruvazör gemisini vurduğunu açıkladı.

YILAN ADASI’NIN İNTİKAMI

Konuya ilişkin açıklama Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Aleksey Arestovich’ten geldi. Arestovich’ten ‘Yılan Adası’nı kuşatan Moskva isimli 510 mürettebatlı gemi vuruldu’ dedi.

Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi olan Moskva, Sovyet döneminden kalma 600 fit, 12.500 tonluk bir füze kruvazörüdür.

Ayrıca Odessa Valisi Maksim Marchenko da konuya ilişkin açıklama yaparak, ‘Moskva isimli gemi Yılan Adası’ndaki askerlerimizin defettiği yere gitti. Neptün isimli roketler Rus gemisine ağır hasarlar verdi. Yaşasın Ukrayna’ ifadelerini kullanarak intikamın alındığını belirtti.

class=”medyanet-inline-adv”>

RUSYA’DAN İLK AÇIKLAMA

Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi olan Moskva ile ilgili Rus tarafından da açıklama geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada gemideki mühimmatın infilak ettiği ve ciddi hasara yol açtığı bilgisine yer verildi.

Açıklamada bunun Ukrayna’nın saldırısı sonucu olup olmadığına dair bir bilgi yer almazken tüm personelin başarı ile tahliye edildiği belirtildi.

SOS MESAJI DEFİŞRE OLDU

Ukrayna’nın Neptün füzesinin hedefi olan geminin isabet aldıktan sonra gönderdiği yardım sinyalleri ortaya çıktı.

İngiliz SKY News’ta yer alan habere göre, Açık kaynaklı istihbarat analistleri, savaş gemisinden mors koduyla ‘SOS’ ve ‘batıyoruz’ sinyalleri tespit etti.

Ukrayna Rusyanın amiral gemisi Moskvayı vurdu Son mesajı deşifre oldu

Saldırıların ilk günlerinde Yılan Adası’nı çevreleyen Rus askerleri, adada görevli 13 Ukraynalı askere ‘teslim olun’ çağrısı yapmıştı.

Roman Gribov isimli asker ise eline aldığı telsizle Rus askerlerine teslim olmayacaklarını ifade etmişti.

Rusya’nın askerlere yaptığı uyarı ve Ukraynalı muhafızların verdiği cevapların ses kaydı bugün sosyal medyaya düşmüş, ses kaydında, Ukraynalı askerlerin Rusya’nın ‘teslim olun’ çağrısına ‘Defol git’ diyerek cevap verdiği duyulmuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Bunun üzerine adaya saldırıda bulunan Ruslar, 13 askeri esir almıştı.

‘UKRAYNA’NIN EN CESUR ASKERİ’

Esaretinin sona ermesinin ardından Gribov, geçtiğimiz günlerde memleketi Ukrayna’nın Çerkasi kentine döndü.

Sosyal medya kullanıcıları tarafından ‘Ukrayna’nın en cesur askeri’ olarak adlandırılan Gribov, Çerkasi’ye dönmesinin ardından Çerkasi Valisi İgor Taburets tarafından madalya takılarak ödüllendirildi.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR