Aydemir: Millet İttifakı’nda netleşen yapı yok

Aydemir: Millet İttifakı’nda netleşen yapı yok

Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘a “Cumhurbaşkanlığı adaylığı teklifinde bulunduğu” iddiası Meclis gündeminde. Eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın gündeme taşıdığı iddiaya göre İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ABB Başkanı Yavaş’a 2023 seçimlerinde adaylık teklifinde bulundu.  Söz konusu iddiayı AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir değerlendirdi.

İmamoğlu'nun üstüne çizen Akşener'in yeni adayı belli oldu! Kılıçdaroğlu küplere binecekİmamoğlu’nun üstüne çizen Akşener’in yeni adayı belli oldu! Kılıçdaroğlu küplere binecek

ÖNCE SUSTU SONRA KONUŞTU

TBMM’de basın açıklaması yapan AK Parti Milletvekili Aydemir, bu teklif sonrasında Yavaş’ın bir süre sessiz kaldığını, sonrasında “6’lı masadan böyle bir karar çıkarsa ben varım” anlamına gelecek açıklamalarda bulunduğunu söyleyen Aydemir, “Millet İttifakı’nda netleşen bir yapı yok. Bu ülkeyi yönetmek her babayiğidin kârı değil hele hele böyle kendi aralarında insicamı olmayan, birliktelik oluşturamayan yapıların ülkeyi yönetmesi hiç kolay değil.” diye konuştu.

KARDEŞLİK BAĞLARI YOK

Seçime yaklaşık 6 ay kaldığını dile getiren Aydemir, “3-4 ay sonra bütünüyle seçim zemini açılacak. Muhalefetin ya da Millet İttifakı’nın adayı belli değil. Millet İttifakı’na yandan yöreden destek vereceklerde şunu görüyoruz; bugün mesela HDP’lilerin İYİ Parti’ye ya da Mansur Yavaş’a karşı müthiş tepkileri olduğunu görüyoruz. Aralarında uhuvvet, kardeşlik, sevgi bağı yok.” ifadesini kullandı.

ESASLI ORTAKLARI HDP

6’lı masadan ülkeye güzel bir yönetimin neşet edemeyeceğini belirten Aydemir, şunları kaydetti:

“Bir masada oturuyorsunuz, o masada puntoyu, kağıdın sağındaki solundaki, altındaki üstündeki boşlukların ayarına bakıyorsunuz, yazı karakterlerini değerlendiriyorsunuz ama Cumhurbaşkanı adayı noktasında tek laf etmiyorsunuz, edemiyorsunuz, ettiğiniz an o masanın dağılacağından korkuyoruz. Masadan kalktıktan sonra herkes, CHP, İYİ Parti, HDP, başka bir hesap peşinde gidiyor. O onun aleyhinde, öbürü diğerinin aleyhinde tuzak kurmanın, ayak oyunu peşinde. HDP’yi masaya oturtmuyorlar ama HDP onların esaslı ortağı. Diğerleri, irili ufaklı oy alacak olanlar, envaitürden hesap yapıyorlar. Bu milletin feraseti, basireti, genetik aklı bu tür ayak oyunlarını alt edebilecek kıvamda. Ne yaparlarsa yapsınlar bu halleriyle hiçbir şekilde sonuç alamazlar.”

6'lı masanın adayı kim olacak? Fazıl Say'dan Akşener'e 'Mansur Yavaş' desteği6’lı masanın adayı kim olacak? Fazıl Say’dan Akşener’e ‘Mansur Yavaş’ desteği

KAYNAK: AA

Faruk Arslan
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Faruk Arslan